Ava
JMT RACING MERCH NÜÜD SAADAVAL - Vaata lähemalt 👉
AMA Southwick - Talviku, Kullase & Krestinovi kommentaarid

Esimest korda sel aastal oli AMA Outdoors sarja stardis kokku 3 eestlasi - 250 klassis Jörgen-Matthias Talviku ja 450 klassis Harri Kullas ja Gert Krestinov.

Eriti erakordne USA krossivõistlustel on võistlejate arv, kes hommikul kvalifikatsioonides tuleb üritama peale saama. Seekordki oli 250 klassis 88 ja 450 klassis 92 sõidumeest kohal.

Southwicki rada loetakse üheks raskeimaks, kuna tegemist on liivarajaga.
Aga Eesti poistele on liiv maiuspalaks, seega võisime oodata väga põnevaid sõite.

Kvalifikatsioonid

250 klassis oli kahe kvalifikatsiooni sessiooni peale üllatuslikult kiireim GasGasi peal sõitev Tom Guyon. Jörgen-Matthias Talviku sõitis välja selle aasta parima 21. aja.

450 klassis kahe sessiooni peale sõitis kiireima aja välja Chase Sexton, edestades teisel kohal olnud Jett Lawrence-t 0.137 sekundiga.

Meie meestest sõitis parima aja välja Gert Krestinov, saades 13. aja. Harri Kullas, kelle kvalifikatsioonid veidi ebaõnnestusid, oli 22.

Põhisõidud

250 1. Start õnnestus Jörgenil kenasti ja alustas sõitu 9. Kohal.
Sõidu käigus tuli mõned kohad ära anda, kuid enamuse sõitu suutis Jörgen hoida 17-18. kohta. Mõned ringid enne lõppu tabas ebaõnn, kui Jörgen sõitis kokku teise võistlejaga ja mõlemad kukkusid.

Üle finishijoone tuli Jörgen 23. kohal, Haiden Deegan võitjana.

Järgmisena tulid starti 450 mehed ja taaskord näitasid Harri ja Gert, et Eesti poisid pole tehtud suhkrust ja mõlemad tegid väga tugevad stardid, Harri 8. ja Gert 16. kohal.

Palju eetriaega saanud Kullas sõitiski terve sõidu 9-10 koha ümber, samal ajal Gert tagantpoolt aina ründamas ja mehi noppimas. Viimasele ringile läks Gert 13. kohal, kui ootamatult sai tsiklil kütus otsa ja sõit jäi pooleli. Kuid kuna 17. mees oli juba ringiga maas, siis langetas see Gerti ainult 3 positsiooni tahapoole ehk esimesest sõidust ikkagi ilus 16. koht. Harri ületas finishi 10. kohal.

Super esimeste sõitude voor Eesti poiste poolt!

Järgmisena tulid puu taha 2. Stardiks 250 mehed.

Sõit algas taaskord ilusti ka Jörgeni jaoks, tulles stardist välja 14. kohal. Pool ringi läbitud, toimus suur kukkumine mitme võistleja vahel ja esimesel ringil lõpetati sõit kohe punase lipuga ja see tähendas uut starti.

Jörgen ütles aitäh uue võimaluse eest ja tegi teise stardi veel parema, tulles kurvist 12. kohal. Esimestel ringidel väga hea hoo üles saanud Jörgen sõitis terve sõidu 11-12 koha peal.

Esikoha peale käis terve sõit väga põnev andmine Deegani, Vialle ja Shimoda vahel.
Põneva madistamise võitis lõpuks Jo Shimoda, Jörgen ületas finishijoone 13. kohal!

Sõitudes 23. ja 13. positsioonid andsid kokkuvõtteks 16. tulemuse!

Jörgeni enda kommentaar lõpetatud etapist:

"Hea meel lõpuks parem tulemus paberile saada. Vahe nädal mõjus hästi mulle ja kindlust tuli. Ajasõidus A grupi soliidne p15, kokku 21. Esimene sõit 11. stardist aga olin natuke krampis esimesed ringid. Poole sõidu pealt 18nda koha pealt sõitsime kaasvõistlejaga kokku ja kukkusin päris kõvasti. Peale seda ei suutnudki end kokku võtta ja selg tegi valu hingates. Finishis 23. Teine sõit võtsin end kokku tegin hea stardi, võitlesin sõidu algul kõvasti ja jätsin kõik rajale. P13 ja parim moto tulemus nationalsil. Kokku 16 ja rõõm näha et nii stardid kui ka sõit on arenenud!"

450 teine sõit algas eriliste üllatusteta, eesti mehed taaskord eesotsas.

Krestinov võttis sisse stardist kohe ilusa 10. koha ja Kullas 11. kohal vahetult järgi.
Gert hoidis terve sõidu väga ilusti stabiilset oma 10. positsiooni, Harril oli see eest veidi põnevam ja tema võitles 11-12-13 positsioonidel terve sõidu.
Taaskord tabas Gerti ebaõnn ja tehnilistel põhjustel tuli tal keerata paar ringi enne lõppu hetkeks boksi. Sellega kaotas ta mõned kohad, kuid aitas Kullasel taaskord 10. kohale tõusta. Krestinov lõpetas 13. kohal.

Põneva heitluse esikohale võitis Chase Sexton.

Harri Kullase tulemused 10-10 andis kokkuvõttes 9. koha. Gert Krestinovi 16-13 tõstis ta kokkuvõttes 15. kohale.

Harri võttis etapi kokku nii:

“Super nädalavahetus.
Jälle üks suur reisimine USAsse ja asjade kokku panemine, et saaks võistelda. Tänu toetajatele, kes mind toetavad ja panid veel lisatoetust selle 3 etapi peale saan ma võistelda siin! Neile suur tänu!

Ajasõit hommikul ei läinud väga hästi, kuna esimeses ajasõidus ei saanud head puhast ringi kokku panna.

Stardid õnnestusid seekord hästi ja alustasin sõitu kuskil 10 piiri peal mõlemas sõidus. Sõidu jooksul langesin paar kohta alguses ja pärast tõusin paar kohta aga sõit iseenesest oli hea. Peale kõiki neid nädalaid kus olen lennanud krossilt krossile, olin rahul füüsilisega. Sõit oli kindel ja puhas.

Kerge eesmärk oli top10 jõuda ja suutsin ilusti mõlemas sõidus 10 sõita ja kokkuvõttes 9. koht on väga super!

Nüüd reisime edasi Redbudi lähedale, teeme trenni ja ootame juba järgmist krossi.“

Gert Krestinovi kokkuvõte:

“Tsau sõbrad! Kvalifikatsioonis sain kirja 13. koha, oli hea aeg arvestades seda, et minu grupp on viimane ja peale teisi, liiva rajal mängib suurt rolli. Vabatrenn on üks ring ja siis on vaja kohe tulistada. Kvalifikatsioon on 2x15min.

Teises kvalifikatsioonis olid enamus kaks sekundit aeglasemad, see õnnestus mul oma grupis võita. Esimene sõit olin stardis 17, sõitsin ennast 13ks. Sellel kohal läksin ka viimasele ringile, aga suureks üllatuseks sai bensiin otsa. Kaotasin sellega kolm kohta, sest 17. koht oli juba ringi sisse saanud ja ei saanud enam viimasele ringile. Meil oli peal liiter suurem paak. Trenni tegin kodus standardiga ja see kestis 36min. Liiter suurem paak sai otsa 35minutil.

Järgmisse starti meil ei olnud suurt teha, tuli loota sellele, et rada on aeglasem ja äkki sõidetakse üks ring vähem. Teises stardis olin alguses 16, aga mul oli väga hea ja särtsakas esimene ring, panin paljudest mööda 10ndaks. Kahjuks tuli seekord lahti bensiini tuulutusvoolik, mis igas hüppes ja suuremas augus viskas mulle bensiini näkku. Arvestades eelmist sõitu ja palju sealt kogu aeg viskas, pidin tegema kolm ringi enne lõppu boksi peatuse, vooliku kinni panema ja paaki kütust lisama. Kaotasin jälle kolm kohta. Arvestades seda kui vähe ma sain murdunud rangluu tõttu sõita ja trenni teha, siis sõiduga võib rahule jääda. Olin 16-13, kokku 15. Aga kahju on küll nendest kohtadest, mis pidin loovutama. Ülehomme lendame Boston-Chicago ja järgmine laupäev on RedBud etapp.“

Taaskord tõestasid Eestlased, et nad ei ole papist poisid ja on valmis pakkuma väga head konkurentsi USA tippudele.

Tooksin välja veel sellise huvitava fakti, et Harri ja Gert sõitsid erasõitjatena ehk privateeridena ja üsna standard masinatega kõigi tehasemeeste vastu. Mis tõestab veelkord, et tegemist ei ole lihtsate poistega.

Järgmine etapp sõidetakse RedBudis 6. Juulil.